Visual Studio Code'a Hızlı Bir Giriş

Evet arkdaşlar bu makalemizde biraz konumuzun dışına çıkıp farklı bir konu ile sizleri rahatsız edeceğim. Biraz dedim, tamamen değil yani. Bu makalemizin konusu; SharePoint Geliştirme sırasında çok kullanmış olduğum bir aracı sizlere tanıtmak istiyorum. Aracımızın adı Visual Studio Code…

Was ist das Visual Studio Code

Microsoft’un yeni bir üyesi olan Visual Studio Code (bundan sonra VS Code diyeceğim) geliştiricilerin (.Net Developer, JS Developer, Front-End Developer vs..) kullanması için geliştirilmiş bir araçtır. Temel anlamda bir Kod editörüdür.
Versiyon kontrol, eklentiler, hata ayıklama gibi temel özellikler barındıran bir hızlı kod geliştirme aracıdır.
Hikaye kısmı için bu kadar yeter, hemen aksiyon; Bam! Bam! Bam!

Das Tempo!

Rammstein – Haifisch

Eklentiler

VSCode_06

1. Beautify

VSCode_01
Bu çiçek gibi eklentimiz yazdığımız kodları düzgün tab boşlukları ile daha okunabilir hale getiriyor. Code is Poetry sözünden yola çıkarsak bu eklenti olmazsa olmazlarımızdan.
Hemen örnek:
Before:
VSCode_27
After:VSCode_28
Beutify için kısayol atayabilirsiniz. Mesela ben ctrl + b ile kullanıyorum. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
File / Preferences / Keyboard Shortcuts
VSCode_15
keybindings.json’a tıklayın
VSCode_16
Bu ekranda varsayılan kısayolları değiştirebilirsiniz.
VSCode_18
Veya kendi kısayollarınız ekleyebilirsiniz.
VSCode_17

2. HTML Snippets

VSCode_02
Bir diğer güzel eklentimiz olan HTML Snippets ile hazır html şablonu ve hızlı element oluşturabiliyoruz. Mesele yeni bir dosya açtık ve dosyayı html dosyası olarak işaretledik. Nasıl mı?
Şöyle: “ctrl + k” tuşlarına basıyoruz ve elimizi tuşlardan çekip m tuşuna basıyoruz. Comman Palette açılıyor ve bize dosya türlerini listeliyor. Listeden hangi teknoloji ile çalışacaksak onu seçiyoruz. Veya daha hızlı olması için direk çalışacağımız dosya türünün adını yazabiliriz.
VSCode_07
Dosyamızı html olarak seçtikten sonra kod ekranına html yazalım ve intellisense’in içerisinden html5’i seçelim.
VSCode_09
Bizlere hazır bir html şablonu oluşturduğunu görebiliriz.
VSCode_10
Mesela div elementi ekleyeceğiz. kod ekranında uygun bir yere div yazalım ve yine intellisense’den altta çıkan div i seçelim.
VSCode_11
Gördüğünüz üzere hemen div elementinin başlangıç ve bitiş etiketlerini oluşturdu.
VSCode_12

3. JSOM Snippets

VSCode_03
Bu eklenti sayesinde SharePoint üzerinde client-side geliştirme yaparken sık kullandığımız csom işlemlerini hızlıca yapabiliriz. Sağladığı yetenekleri ilgili eklentinin sayfasından görebilirsiniz.
VSCode_19
Örnek olarak bir jos dosyası açalım ve kod ekranına jsom yazıp intellisense’den gerekli olan betiği seçelim.
VSCode_08
VSCode_20
VSCode_21

4. SharePoint Snippets

VSCode_04
Başka bir SharePoint eklentisi. Yine bizlere hazır, SharePoint geliştirmede kullanabileceğimiz betikler sunuyor. Kod ekranında SP yazdıktan sonra çıkan intellisense’den istediklerimizi kullanabiliyoruz.
VSCode_23

5. vscode-icons

VSCode_05
Kullandığımız editörü daha canlı bir hale getirmek için geliştirilmiş tatlı bir eklenti. Dosyalara ikon vermek için kullanılıyor.

6. Minify

VSCode_14
Çalıştığımız css, js, html dosyalarını sıkıştırmak için kullanılan bir eklentidir. Bu işlem için F1 tuşuna basarak Console Palette’yi açıyoruz ve “minify” yazıyoruz. Çalıştığımız dosyanın sıkıştırılmış halini <dosya adı>.min.<dosya uzantısı> olarak aynı klasöre kaydediyor.

VS Code İpuçları

1. Satır veya Blok Kopyalama

Bu işlem “alt+ shift + <alt veya yukarı ok>” tuşlarına basmalısınız. Bu işlem imlecin üzerinde olduğu satırı bastığınız yön tuşuna göre aşağıya veya yukarıya kopyalar.
VSCode_13

2. Editör ayarları

Bu işlem için File / Preferences’a girmeniz gerekmektedir.
VSCode_24
Mesela editörün yazı fontu büyüklüğünü değiştirmek isterseniz “editor.fontSize” değerini değiştirebilirsiniz.
VSCode_25

3. Console Palette

Editörün desteklediği bütün fonksiyonlara buradan ulaşabilirsiniz. Bu işlem için “F1” tuşunu veya “ctrl + shift + p” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
VSCode_26
Benim aktaracaklarım bunlar. Eğer sizlerin de burada bahsedilmeyen farklı eklentiler veya özellikler var ise yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.
[20 Ağustos 2017, Pazar | Saat: 05:15 | Çalan şarkı:  Teoman – Paramparça 2017]

8 thoughts on “Visual Studio Code'a Hızlı Bir Giriş”

  1. Eklentilerimi indirdim ama aktifleşmiyor nasıl yapabilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  2. Çok teşekkür ederim yanlız
    “VS Code İpuçları
    1. Satır veya Blok Kopyalama” alanında ctrl+shift demişsiniz benim VS code’da alt+shift+ tuşları ile çalışıyor sürüm güncellemesinden mi yazım hatasından mı oldu bir kontrol edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *