SharePoint Nedir | Bölüm 1

SharePoint Nedir Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır? | Bölüm 1

Bu videomuzda Microsoft’un doküman yönetim sistemi olan SharePoint’in temel özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Sharepoint özellikleri:
– Web Siteleri
– Topluluklar
– İçerik Yönetimi
– İndeksleme ve Arama
– İş Zekası
– İş Süreçleri
SharePoint’in Microsoft Office ile olan entegrasyonuna da ayrıca değineceğiz. SharePoint Eğitimi Serimizin sonraki videolarında canlı örneklerle SharePoint kullanımına değineceğiz.
Microsoft SharePoint, kurum veya şirtketlerin yaptıkları işleri tek bir çatı altında toplayan iş yönetimi ve doküman yönetim sistemi platformudur. Aslında Sharepoint gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir diyebiliriz. Sharepoint kurum veya şirket içerisinde bulunan diğer Microsoft ürünleri ile beraber çalışma imkanını da sunmaktadır. Firmada çalışan kişilerin SharePoint üzerinden döküman paylaşımı, içerik yönetimini, iş süreçlerini, web sitesi yönetimi düzenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlar.
SharePoint Resmi Websitesi – https://products.office.com/sharepoint
Merhabalar, Yeni bir SharePoint Videosu ile karşınızdayız.
Serimizin konusu SharePoint Nedir?
Bu videomuz SharePoint’in temel özellikleri hakkında genel bilgi vermek amaçlıdır.
İlerleyen videolarımızda, birazdan bahsedeceğimiz ana başlıkların detaylarından, görseller ve demolar yardımıyla daha anlaşılır olması için elimizden geleni yapacağız.
Günümüzde bilgi edinmenin birçok yöntemi vardır. Önemli olan bilginin doğruluğu ve kolay ulaşılabilmesidir.
Kurum ve kuruluşlarda bilgiler farklı kaynaklarda, farklı platformalarda saklanmaktadır.
Bu bilgilere ulaşırken farklı yollardan ulaşmak zorundasınızdır.
Mesela bir ortak çalışma dosyası; Dosya sunucusunda, bir form; eposta kutunuzda, başka bir belge; çalışma arkadaşınızın bilgisayarında, başka bir bilgi 3. Parti bir yazılımın içerisindedir.
Bu şekilde olunca bilgiye ulaşmak, olması gerekenden daha fazla gayret ve zaman gerektirir.
SharePoint ise yukarıda bahsi geçen bilgilere en kısa ve en kolay yoldan, tek ekran üzerinden ulaşıp faydalanmanız için tasarlanmıştır.
SharePoint’in sağlamış olduğu farklı bir fayda ise SharePoint’in sunucu üzerine kurulması ve kullanıcıların kendi bilgisayarlarına bir şey kurmak zorunda kalmamasıdır.
Günümüzün teknolojisinde bilgilere ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu internet olduğu için SharePoint ile de bilgilere bilgisayarınızdaki internet tarayıcıları ile ulaşabilirsiniz.
Office ile birlikteliğinden birazdan kısaca bahsedeceğiz ve başka videolarımızda bu konuyu detaylı olarak inceleyeceğiz.
Microsoft Sunucu yazılımlarının her biri SharePoint ile bir noktada buluşur. Exchange, SCCM, SCOM, Skype for Business, TFS, Project Server, Active Directory, SQL ürünleri web üzerinden sunacağı bilgilerin bir kısmında SharePoint ürününden faydalanır.
SharePoint’in ana mantığı işbirliği ve iş verimliliği olduğu için insanları bir noktada toplar ve onlara bir noktadan bilgi sunar. Bu bilgileri sunmak için ise web sayfaları ve portalleri kullanır.
SharePoint’in biden fazla geliştirme yöntemi vardır. SharePoint’in kendi arayüzünden veya bilgisayarınıza kuracağınız, infopath, sharepoint designer veya Visual Studio ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Temel office belgelerini hızlı bir şekilde görüntülemenize olanak sağlayan; eski ismi Office Web Apps yeni ismi Office Online Server ile bilgisayarınızda bir program kurulu olmasına gerek yoktur. Tarayıcı üzerinden belgeleri görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
Temel Office bileşenlerinden Word Excel ve PowerPoint dosyalarınızı SharePoint içerisindeki belge kitaplıklarında saklayabilir, Tarayıcı üzerinden bu dosyaları düzenleyebilir, görüntüleyebilir ve diğer iş arkadaşlarınız ile bir kaç tıklama ile paylaşabilrisiniz. Word belgeleri için aynı anda birden fazla kişi tek dosya üzerinde çalışabilir.
Eğer işyerinizde outlook kullanıyor iseniz, SharePoint ile iş verimliliğinizi ve işbirliğinizi bir kat daha artırabilirsiniz. SharePoint içerisinde oluşturulan Ortak takvimler, rehberler, görevler Outlook’unuz içerisine tanımlanabiliyor. Departman veya takım olarak kullancağınız bir takvimi SharePoint içerisinden görüntüleyebilir, yeni toplantılar ayarlayabilir veya yeni görevler atayabilirsiniz. Bütün bunları hiç bir zorluk çekmeden, daha önce aşina olduğunuz web siteleri veya office programlarını kullanıyormuşçasına rahatlıkla yapabiliyorsunuz.
Skype for Business ile iş arkadaşınız ile çevrimiçi yapacağınız bir toplantıda kullancağınız bilgi ve belgeleri SharePoint üzerinde barındırabilir, arkdaşınızın müsait olma durumunu SharePoint üzerinden takip edebilirsiniz.
Eğer işiniz ile ilgili not tutma alışkanlığınız var ise, sizlere bir word belgesi kullanıyormuş rahatlığını sunan OneNote dosyalarınızı SharePoint üzerinde barındırabilir ve istediğiniz heryerden ulaşabilirsiniz.
Ve son olarak OneDrive Kurumsal ile kişisel bilgisayarınız içerisideki belgeleri sizlere özel olarak tahsis edilmiş belge kitaplığınızda saklayabilirsiniz.
İleri Düzey Office uygulamalarından Access ile hazırladığınız uygulamaları hiç bir geliştirme yapmadan tamamen web ortamına taşıyabilir, başkalarının da uygulamanızdan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
InfoPath ile interaktif formalar hazırlayıp, işyerinizde, kağıt belgelerle kullanılan formları web ortamında bir kaç dakika içerisinde paylaşabilirsiniz. Yüklediğiniz formlardan gelen bilgileri saklayıp, analiz ve raporlar oluşturabilirsiniz.
Visio ile oluşturduğunuz diyagramları SharePoint aracılığı ile paylaşabilir, SharePoint üzerinde kullanılabilecek iş akışlarını visio ile oluşturabilirsiniz.
Project ile SharePoint altyapısını kullanan Project Server Portalına bağlanıp, İş takibi, Proje Takibi ve diğer Süreçleri bir web sayfası üzerinden takip edersiniz. Böylece, hem kendiniz hem aynı projede çalışan ve görev alan meslektaşlarınız ile işbirliği içerisinde bulunursunuz.
Son olarak SharePoint Designer ile ileri düzey geliştirmeler yapabilirsiniz. Mevcut portal tasarımınızı kendinize göre özelleştirebilir, yeni listeler, kitaplıklar oluşturabilir, diğer SharePoint sitelerinizi yönetebilirsiniz. İş akışları oluşturup bunları uygulamaya sokabilirsiniz.
SharePoint ve Office ürünlerinin birlikteliği ile günlük iş yaşantınızdaki işleriniz daha hızlı ve daha kolay hale gelebilir.
Şimdi sizlere SharePoint yeteneklerinin 6 temel başlığından bahsedeceğim.
İlk özelliğimiz Web Siteleri
SharePoint ile dış dünyaya sunduğunuz web sitelerini hazırlayabilirisiniz. Hazır özellikleri ile birlikte size gayet kullanışlı bir CMS sistemi sunmaktadır. Web teknolojisinin sunmuş olduğu en yeni teknolojiler olan HTML5 CSS3 gibi imknaları kullanmanıza olanak tanır.
Kurum için intranet siteleri hazırlayabilir, müşterilerinize bilgi sunmak için Extranet siteleri hazırlayabilirsiniz.
Intranet siteleri ile işbirliği ve işverimliliğinizi en üst seviyelere çıkartabilirsiniz.
Kurulum olarak yerel, bulut ve hem yerel hem bulut olarak hybrid kurulumları destekler.
Web tarayıcıları ile çalışabildiği için en çok kullanılan Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera, Safari gibi tarayıcılarla mükemmel bir uyum içerisinde çalışır.
Intranet portallerinde çalışmak için inretnet olma zorunluluğu yoktur.
Mobilden erişim için bir çok olanak sunar.
Topluluk için bizim anlamamız gereken kavram kurum içerisindeki sosyal çevremiz.
Kurum içerisindeki farklı birimlerde çalışanların bir araya gelmesi ile portal içerisinde oluşturulan özel bölümler, kişilere özel sayfalar, kişiye veya bir gruba özel bloglar, Wiki siteleri, İçeriklerde etiketleme, puanlama, mention (Sosyal işaretleme) gibi günümüz sosyal medyaların sunmuş olduğu bütün özellikler mevcuttur.
Bilginin kaynaklarından içerikler için birçok özellik barındırmaktadır. İçerik içerisinde tasnifleme, sınıflandırma, metadatalar ile bilgiye en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmanıza olanak tanır.
İçerikleri ekleme ve düzenleme işlemleri ise büyük bir kolaylıkla sağlanmaktadır.
ARAMA
SharePoint’in en güçlü olduğu yöntemlerden bir tanesidir.
Yapısal veriler arama işlemlerini hızlandırdığı gibi yapısal olmayan veriler için de arama yapılabilmektedir.
SharePoint içerisinde, Dosya Paylaşımlarında, Başka web stelerinde E-Posta klasörlerinde veritabanlarında arama yapabilmektedir.
Öngörü, elimizdeki verilerin yorumlanabilecek şekilde raporlanması ile birlikte ileriye dönük olarak tahmin ve kararlar verilebilmesidir.
Bu konuda İş Zekası devreye girmektedir.
Verilerin belli bir düzende gösterilmesi, tasniflenmesi ve yöneticilerin ileriye dönük olarak karar vermesini kolaylaştırıcı raporlar sunması için SharePoint kullanışlı bir arayüz sunar.
SharePoint ile projelerin yönetimi, görev tanımlamaları ve takibi, kuruma özel uygulamalar geliştirme, 3. parti veri kaynaklarına erişim noktasında sizlere en iyi imkanları sunar.
SharePoint yıllardır geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden Microsoft’un önemli bir ürünüdür.
Amacı bütün kurum ve kuruluşların ortak ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek.
Kurum ve kuruluşların en çok karşılaştığı zorluklar hedef alınarak, bizlere bu zorlukların üstesinden rahatca gelebileceğimiz bir ürün sunulmuştur.
İleriki videolarımızda görüşmek üzere Bol SharePoint’li günler.

2 thoughts on “SharePoint Nedir | Bölüm 1”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *